Mekanlar İçin Renklerin Anlamları

Her rengin insan üzerinde hissettirdiği duygu farklıdır. İç mekanlarda renk dağılımını iyi dengelemek gerek. Yaşam tarzınızı göz önünde bulundurduğunuz da kafanızda az çok nasıl bir yerde yaşamak istediğinizi canlandırabilirsiniz. Peki canlı bir dünyanın içinde yaşamaya ne dersiniz?

Öncelikle hangi renk, ne duyguyu ifade ediyor ona bir göz atalım.

Mavi: Huzur

Kırmızı: Enerji ve tutku

Sarı: Coşku ve verimlilik

Yeşil: Uyum, konfor, güven

Mor: İhtişam

Gri: Denge

Beyaz: Asalet

Genel itibari ile her renk bir duyguyu ifade etse de, dengeli ve gözü yormayan bir düzen yaşam alanları için idealdir. Ama rutinlikten sıkılıp sıra dışı bir tasarım ile evinizi baştan yaratmak istiyorsanız kontrast renklerin uyumunu yakalayın. Yeşil-kırmızı, mavi-turuncu, mor-sarı gibi renkleri bir arada kullanarak hem dengeli bir kombinasyon yapmış olur hem de armonik uyumu yakalamış olursunuz.

Kullandığınız materyallerin dokusundan seçeceğiniz bitkiye kadar renkleri daha canlı ve vurgulu bir şekilde kullanmanız mümkün. Örneğin; büyük yapraklı Monstera bitkisi ile üzerinde doğanın izlerini taşıyan Fox Amazon ile yanında sarı bir berjer kullanarak canlı ve yaşayan bir mekan yaratabilirsiniz.

Sadece mobilyalarınız da değil, duvar renklerinde halıda da renkli tercihler yapabilirsiniz. Salonun bir duvarını kırmızıya boyayarak eve hareketlilik katabilirsiniz. Kırmızının canlılığına biraz sakinlik katmak için yeşilin sakinleştirici etkisinden ve grilerden yardım alabilirsiniz. Pozitif, renkli, canlı bir dünya sizi bekliyor. 

Categories Uncategorized

Post Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar

  Kategoriler

  Temmuz 2024
  P S Ç P C C P
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

  Etiketler